Sprytny ogród

Pielęgnację roślin w ogrodzie, przydomowym ogródku czy balkonie możemy wpisać na listę obowiązków domowych szczególnie, gdy nastanie wiosna. Co zrobić, aby ta praca stała się bardziej przyjemna? Na pewno zaplanować sobie działania zgodnie z kalendarzem ogrodnika i postawić na systematyczność. Ważnym aspektem jest także zaopatrzenie w odpowiednie narzędzia. Istnieje wiele sprytnych rozwiązań narzędziowych, których użycie znacznie ułatwi wykonanie najbardziej czasochłonnych prac ogrodniczych. Podpowiadamy w co się zaopatrzyć, aby łatwiej pielęgnować swoją oazę zieleni a przy okazji zaoszczędzić pieniądze.


Sprytne rozwiązanie na wygodne... pielęgnowanie

Do prac pielęgnacyjnych w ogrodzie zaliczamy: podlewanie, utrzymanie trawników, przycinanie, nawożenie. Do koszenia dużych powierzchni używa się kosiarek, jednak mają one tę wadę, że nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki, czy nieregularne kształty jak owale np. wokół skalniaków lub drzew. Pomocny będzie trymer do trawy i krzewów lub nożyce szczególnie te wielopozycyjne, czyli posiadające możliwość obrotu w pełnym zakresie 360°. 
Dzięki pracom ogrodowym zapewniamy sobie dawkę zdrowego ruchu, ale warto przy tym zadbać o prawidłową postawę ciała, aby zapobiec bólom plecy, kolan czy rąk. Do wyrywania chwastów wcale nie musimy się schylać, wystarczy ręczny wyrywacz do chwastów na 1-metrowym uchwycie. Do aeracji możemy użyć aeratora sandałowego, czyli specjalnej nakładki na buty z wyprofilowanymi grubymi szpilami do nakłuwania i napowietrzania gleby. Ciekawą propozycją jest także kosiarka ręczna bez napędu, która nie wymaga podłączenia, przez co jest lekka i ekologiczna.


Sprytne rozwiązanie na wygodne...nawadnianie

Nawadnianie to temat rzeka. Sposoby nawadniania ogrodu możemy podzielić na automatyczne i ręczne. Automatyczne nawadnianie polega na rozprowadzeniu sieci zraszaczy podpiętych do jednego przyłącza wody i sterowanych za pomocą elektronicznego sterownika, na którym możemy zaprogramować godziny i natężenie podlewania. To bardzo wygodne rozwiązanie, ale może wiązać się dużym kosztem instalacji. Drugi sposób to nawadnianie ręczne wykorzystujące węże ogrodowe, zraszacze pistoletowe, oscylacyjne. W tym przypadku istnieje wiele udogodnień, które mogą ułatwić prace. Na przykład wielofunkcyjne zraszacze pistoletowe, posiadające możliwość regulacji strumienia od delikatnej mżawki do silnej, skupionej strugi.

Warto pamiętać też o oszczędzaniu wody i wykorzystywać deszczówkę do podlewania. Zamiast starej balii czy wanny możemy skorzystać z bardziej nowoczesnego rozwiązania, jakim jest składany pojemnik na deszczówkę, wyposażony w kran i zawór, a także sitko zapobiegające wpadaniu do pojemnika zanieczyszczeń takich jak liście, a także wieko z suwakiem. Pojemnik można złożyć i wygodnie przechować przez zimę, dzięki temu będziemy się cieszyć oszczędnościami wody przez wiele sezonów.


Sprytne rozwiązanie na wygodne... organizowanie

Prace porządkowe w ogrodzie mogą skutkować powstaniem…bałaganu. To wszystko przez konieczność używania wielu narzędzi naraz, powstawania ścinków i odpadów podczas koszenia czy przycinania. Warto zabezpieczyć się przed koniecznością sprzątania po pracy poprzez odpowiednią organizację. Wózek ogrodowy, na którym możemy transportować narzędzia, sprawi, że mamy wszystko pod ręką. Przycięte gałęzie, chwasty, liście możemy odkładać do ogrodowej torby z tworzywa z usztywnioną krawędzią zapobiegająca wypadaniu, którą później możemy łatwo przesunąć po trawie bez podnoszenia. Jeśli liście i trawę są od nas odbierane przez firmę, do torby ogrodowej można włożyć worek na odpady, który po zapełnieniu można wygodnie wyjąć. Jeśli zależy nam na dobrej organizacji naszego ogrodu i estetycznym wyglądzie warto zastosować obrzeża do trawników oddzielające rabaty z roślinami i zapobiegające mieszaniu się nasion. Elastyczne właściwości pozwalają na dogodne wydzielenie terenu na planie koła, kwadratu, prostokąta lub w dowolnej, wybranej linii.


Sprytne rozwiązanie na... pracy ułatwianie

Wśród rozwiązań ogrodowych znajdują się także takie, które zadowolą niejednego gadżeciarza i supermana ogrodowego. Dla ogrodnika lubiącego kontrolować sytuację polecamy pas ogrodowy wykonany  ze wzmocnionego poliestru, który jest wyposażony w sześć kieszeni zewnętrznych (w tym jedna kieszeń zapinana na rzep).Umożliwia on wygodne rozmieszczenie niezbędnych w pracach ogrodowych narzędzi i przedmiotów takich jak: nasiona, rękawice, telefon itp. Dla osób ceniących sobie wygodę w trudnych pozycjach pracy polecamy ochronę na kolana w postaci nakolanników lub przenośnej maty pod kolana z miękkiej pianki EVA.